Pakistan - wiza, ambasady, przepisyIslamabad
Wybierasz się tam? Będzie ci potrzebna wiza do Pakistanu. W Geoblogu możesz ją zamówić z dostawą do domu!Zobacz cenę wizy do Pakistanu, oferujemy najniższe stawki pośrednictwa w uzyskaniu wiz. Wiza, przepisy wjazdoweObywatele RP są objęci obowiązkiem wizowym. Należy zatem uzyskać wizę przed wjazdem w jednej z ambasad Pakistanu. Od września 2006 roku można uzyskać wizę biznesową ważną na 1 miesiąc na lotnisku międzynarodowym w Islamabadzie. Minimalny okres ważności paszportu musi odpowiadać okresowi ważności wizy. Przedłużenie pobytu poza okres oznaczony w wizie jest traktowany jak przestępstwo. Nie ma obowiązku okazania biletu powrotnego przy wjeździe. Wysokość niezbędnej kwoty pieniędzy na pobyt nie jest określona. Informacje dla kierowcówHonorowane jest międzynarodowe i polskie prawo jazdy, lecz przy pobytach ponad 6 miesięcy przepisy zalecają uzyskanie miejscowego prawa jazdy. W Pakistanie obowiązuje ruch lewostronny. Podróżowanie po krajuZ powodu pogarszającej się sytuacji bezpieczeństwa wysoce niewskazane są wyjazdy do prowincji Beludżystan i Północno-Zachodniej Prowincji Granicznej, a także na Terytoria Północne, w tym przede wszystkim do doliny Swat i administrowanej przez Pakistan części Kaszmiru. Należy również liczyć się z możliwością zamachu terrorystycznego w centrach największych, teoretycznie bezpieczniejszych, niż terytoria wymienione powyżej, miast Pakistanu, w tym przede wszystkim w Karachi, Lahore, Rawalpindi i Islamabadzie. Podstawowa zasada to unikanie dużych skupisk ludzkich i obiektów (eksponowane hotele dla cudzoziemców, atrakcje turystyczne, budynki rządowe/policyjne/wojskowe, bazary, meczety, dworce lotnicze i kolejowe, demonstracje itp.) które mogą stanowić potencjalny cel zamachu terrorystycznego. Poniższe informacje administracyjne dot. podróżowania po terytorium Pakistanu odnoszą się do stałych przepisów, które obowiązują niezależnie od bieżącej sytuacji bezpieczeństwa:
Ze względu na administracyjne ograniczenia ruchu osobowego cudzoziemców w Pakistanie należy zwrócić uwagę, czy otrzymana wiza nie zawiera wpisów ograniczających miejsca podróży. Przed wyjazdem poza duże ośrodki miejskie można zasięgnąć informacji o aktualnym zakresie ograniczeń w Ambasadzie RP w Islamabadzie. Warto pamiętać, że udzielenie pomocy konsularnej w odległych i objętych restrykcjami rejonach może być poważnie utrudnione. Przed podróżą na Terytoria Północne i do Kaszmiru, na tzw. tereny plemienne w Północno-Zachodniej Prowincji Granicznej oraz do południowo-zachodnich rejonów Beludżystanu konieczne jest uzyskanie pisemnego zezwolenia władz MSW w Islamabadzie (No Objection Certificate). W Beludżystanie podróżować bez zezwolenia można tylko po głównej drodze łączącej stolicę prowincji Quetta z resztą kraju (miasta Sukkur i Bolan Pass) oraz drogą do granicy z Iranem. Zakazany jest pobyt cudzoziemców w strefach przygranicznych (w pasie o szerokości 45 km od granicy i 15 km od linii kontroli w Kaszmirze), a także w pobliżu terenów strategicznych i wojskowych. Planując podróż do rejonów wysokogórskich, należy brać pod uwagę warunki pogodowe. Zimą część dróg w tym rejonie - m.in. prowadząca do Chin Karakorum Highway - jest nieprzejezdna.
Przepisy celnePrzewożenie środków płatniczych o wartości powyżej 10 tys. USD wymaga udokumentowania ich legalnego pochodzenia. Przy przekraczaniu granicy samochodem urzędy celne żądają udokumentowania, iż pojazd zostanie wywieziony z Pakistanu w określonym terminie (tzw. re-export permit). BezpieczeństwoZagrożenia dla bezpieczeństwa cudzoziemców w Pakistanie wynikają zarówno z przestępczości kryminalnej (zwłaszcza w Karaczi i innych dużych skupiskach miejskich), jak też z narastających ataków terrorystycznych (zamachy bombowe, w tym samobójcze, porwania). Akty te wymierzone są zarówno przeciw osobom i instytucjom utożsamianym z interesami państw koalicji antyterrorystycznej, czy też szeroko rozumianą kulturą Zachodu (jak kościoły i szkoły chrześcijańskie, zachodnie restauracje i kluby, hotele dla cudzoziemców, atrakcje turystyczne oraz inne miejsca zgromadzeń cudzoziemców), jak również przeciw obiektom rządowym i komunikacyjnym. W związku z konfliktem sunnicko-szyickim zagrożone atakami są również miejsca muzułmańskiego kultu religijnego. Ponadto należy unikać przebywania w miejscach demonstracji i wieców ulicznych na tle politycznym, etnicznym lub wyznaniowym, które nader często przybierają gwałtowny charakter. Na terenach oddalonych od miast zdarzają się porwania turystów dla okupu. Zalecane jest unikanie podróżowania w nocy, co dotyczy zwłaszcza kobiet. Nie należy korzystać z najtańszych, improwizowanych miejsc noclegowych oraz ofert przygodnych znajomych. Ze względu na otwarty konflikt zbrojny pomiędzy rządem, a tak zwanymi pakistańskimi talibami, bezwzględnie należy unikać podróży na terytorium Północno-Zachodniej Prowincji Granicznej i Terytoria Północne oraz do Beludżystanu. Źródło: Ministerstwo Spraw Zagranicznych Polskie placówki dyplomatyczneAmbasada RP Diplomatic Enclave II, Street 24, G-5/4, Islamabad Adres poczt.: P. O. Box; 1032 tel.:(00-92 51) 227 94 91 do 3 fax. (00-92 51) 227 94 98, 282 54 42 polemb@isb.comsats.net.pk www.islamabad.polemb.net Konsulat RP w Karaczi 6-D, 1st Gizri Lane, Gizri Road, Phase IV Defence Housing Authority 75500 Karachi, Pakistan tel.: (00-92 21) 587 95 93 do 4 fax. (00-92 21) 587 95 92 cgpoland@go4b.net.pkconsulaterp@go4b.net.pkwww.karachikg.polemb.net Konsulat Honorowy RP w Lahore Konsul honorowy Shahbaz A. Khan 45-CMA Colony, Abid Majid Road Lahore Cantt, Pakistan Telefon: (00-9242) 66 53 894 Fax: (00-9242) 66 55 560 E-mail: shahbaz@goldengas.biz Przedstawicielstwa dyplomatyczne akredytowane w Polsce (lub najbliższe) |
|