podróże, wyprawy, relacje
ARTYKUŁYKRAJEGALERIEAKTUALNOŚCIPATRONATYTAPETYPROGRAM TVFORUMKSIEGARNIABILETY LOTNICZE
Geozeta.pl » Pakistan - wiza, ambasady, przepisy
reklama

Pakistan - wiza, ambasady, przepisy

Islamabad     
pakistan
Pakistan - podróże do PakistanuPakistan - mapa krajuPakistan - spis artykułów i galeriiPakistan - wiza, ambasady, przepisy wjazdowe, informacje dla kierowców, podróżowanie po kraju, przepisy celne, bezpieczeństwo, przydatne informacjePakistan - aktualna pogoda, roczny opad i temperaturaPakistan - szczepienia, zdrowie, poradyPakistan - kurs waluty, przelicznik na PLN, USD, EUROPakistan - co zwiedzić, zabytki Listy Światowego Dziedzictwa UNESCOPakistan - przewodniki, mapy, atlasy
Wybierasz się tam? Będzie ci potrzebna wiza do Pakistanu. W Geoblogu możesz ją zamówić z dostawą do domu!
Zobacz cenę wizy do Pakistanu, oferujemy najniższe stawki pośrednictwa w uzyskaniu wiz.
Wiza, przepisy wjazdowe
Obywatele RP są objęci obowiązkiem wizowym. Należy zatem uzyskać wizę przed wjazdem w jednej z ambasad Pakistanu. Od września 2006 roku można uzyskać wizę biznesową ważną na 1 miesiąc na lotnisku międzynarodowym w Islamabadzie. Minimalny okres ważności paszportu musi odpowiadać okresowi ważności wizy. Przedłużenie pobytu poza okres oznaczony w wizie jest traktowany jak przestępstwo. Nie ma obowiązku okazania biletu powrotnego przy wjeździe. Wysokość niezbędnej kwoty pieniędzy na pobyt nie jest określona.
Informacje dla kierowców
Honorowane jest międzynarodowe i polskie prawo jazdy, lecz przy pobytach ponad 6 miesięcy przepisy zalecają uzyskanie miejscowego prawa jazdy. W Pakistanie obowiązuje ruch lewostronny.
Podróżowanie po kraju
Z powodu pogarszającej się sytuacji bezpieczeństwa wysoce niewskazane są wyjazdy do prowincji Beludżystan i Północno-Zachodniej Prowincji Granicznej, a także na Terytoria Północne, w tym przede wszystkim do doliny Swat i administrowanej przez Pakistan części Kaszmiru. Należy również liczyć się z możliwością zamachu terrorystycznego w centrach największych, teoretycznie bezpieczniejszych, niż terytoria wymienione powyżej, miast Pakistanu, w tym przede wszystkim w Karachi, Lahore, Rawalpindi i Islamabadzie. Podstawowa zasada to unikanie dużych skupisk ludzkich i obiektów (eksponowane hotele dla cudzoziemców, atrakcje turystyczne, budynki rządowe/policyjne/wojskowe, bazary, meczety, dworce lotnicze i kolejowe, demonstracje itp.) które mogą stanowić potencjalny cel zamachu terrorystycznego.
Poniższe informacje administracyjne dot. podróżowania po terytorium Pakistanu odnoszą się do stałych przepisów, które obowiązują niezależnie od bieżącej sytuacji bezpieczeństwa:

Ze względu na administracyjne ograniczenia ruchu osobowego cudzoziemców w Pakistanie należy zwrócić uwagę, czy otrzymana wiza nie zawiera wpisów ograniczających miejsca podróży. Przed wyjazdem poza duże ośrodki miejskie można zasięgnąć informacji o aktualnym zakresie ograniczeń w Ambasadzie RP w Islamabadzie. Warto pamiętać, że udzielenie pomocy konsularnej w odległych i objętych restrykcjami rejonach może być poważnie utrudnione. Przed podróżą na Terytoria Północne i do Kaszmiru, na tzw. tereny plemienne w Północno-Zachodniej Prowincji Granicznej oraz do południowo-zachodnich rejonów Beludżystanu konieczne jest uzyskanie pisemnego zezwolenia władz MSW w Islamabadzie (No Objection Certificate). W Beludżystanie podróżować bez zezwolenia można tylko po głównej drodze łączącej stolicę prowincji Quetta z resztą kraju (miasta Sukkur i Bolan Pass) oraz drogą do granicy z Iranem. Zakazany jest pobyt cudzoziemców w strefach przygranicznych (w pasie o szerokości 45 km od granicy i 15 km od linii kontroli w Kaszmirze), a także w pobliżu terenów strategicznych i wojskowych. Planując podróż do rejonów wysokogórskich, należy brać pod uwagę warunki pogodowe. Zimą część dróg w tym rejonie - m.in. prowadząca do Chin Karakorum Highway - jest nieprzejezdna.
Przepisy celne
Przewożenie środków płatniczych o wartości powyżej 10 tys. USD wymaga udokumentowania ich legalnego pochodzenia. Przy przekraczaniu granicy samochodem urzędy celne żądają udokumentowania, iż pojazd zostanie wywieziony z Pakistanu w określonym terminie (tzw. re-export permit).
Bezpieczeństwo
Zagrożenia dla bezpieczeństwa cudzoziemców w Pakistanie wynikają zarówno z przestępczości kryminalnej (zwłaszcza w Karaczi i innych dużych skupiskach miejskich), jak też z narastających ataków terrorystycznych (zamachy bombowe, w tym samobójcze, porwania). Akty te wymierzone są zarówno przeciw osobom i instytucjom utożsamianym z interesami państw koalicji antyterrorystycznej, czy też szeroko rozumianą kulturą Zachodu (jak kościoły i szkoły chrześcijańskie, zachodnie restauracje i kluby, hotele dla cudzoziemców, atrakcje turystyczne oraz inne miejsca zgromadzeń cudzoziemców), jak również przeciw obiektom rządowym i komunikacyjnym. W związku z konfliktem sunnicko-szyickim zagrożone atakami są również miejsca muzułmańskiego kultu religijnego. Ponadto należy unikać przebywania w miejscach demonstracji i wieców ulicznych na tle politycznym, etnicznym lub wyznaniowym, które nader często przybierają gwałtowny charakter. Na terenach oddalonych od miast zdarzają się porwania turystów dla okupu. Zalecane jest unikanie podróżowania w nocy, co dotyczy zwłaszcza kobiet. Nie należy korzystać z najtańszych, improwizowanych miejsc noclegowych oraz ofert przygodnych znajomych. Ze względu na otwarty konflikt zbrojny pomiędzy rządem, a tak zwanymi pakistańskimi talibami, bezwzględnie należy unikać podróży na terytorium Północno-Zachodniej Prowincji Granicznej i Terytoria Północne oraz do Beludżystanu.
Źródło: Ministerstwo Spraw Zagranicznych
Polskie placówki dyplomatyczne
Ambasada RP
Diplomatic Enclave II, Street 24, G-5/4, Islamabad
Adres poczt.: P. O. Box; 1032
tel.:(00-92 51) 227 94 91 do 3
fax. (00-92 51) 227 94 98, 282 54 42
polemb@isb.comsats.net.pk
www.islamabad.polemb.net

Konsulat RP w Karaczi
6-D, 1st Gizri Lane, Gizri Road, Phase IV
Defence Housing Authority
75500 Karachi, Pakistan
tel.: (00-92 21) 587 95 93 do 4
fax. (00-92 21) 587 95 92
cgpoland@go4b.net.pk
consulaterp@go4b.net.pk
www.karachikg.polemb.net

Konsulat Honorowy RP w Lahore
Konsul honorowy Shahbaz A. Khan
45-CMA Colony, Abid Majid Road
Lahore Cantt, Pakistan
Telefon: (00-9242) 66 53 894
Fax: (00-9242) 66 55 560
E-mail: shahbaz@goldengas.biz
Przedstawicielstwa dyplomatyczne akredytowane w Polsce (lub najbliższe)
Ambasada Islamskiej Republiki Pakistanu
ul. Starościńska 1 m. 1-2
02-516 Warszawa
tel.: 849 48 08, 849 49 38
fax: 849 11 60
parepwarsaw@wp.pl
www.pakembwaw.com.pl